Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Medaliści Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce - część I (lata 70 XX wieku)

     W sporcie w tym także w lekkiej atletyce nic się nie dzieje, więc jest czas, aby wrócić do wspomnień zwłaszcza, że w ubiegłym roku minęło 40 lat odkąd Lekka w zorganizowanej formie istnieje w naszym mieście, a jednocześnie także niedawno przekroczyliśmy setkę medali, jakie zawodnicy reprezentujący ostrołęckie Kluby zdobyli na Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Dziś opiszemy lata 70 ubiegłego wieku.
     Lekkoatletyka w zorganizowanej formie powstała pod koniec 1969 roku za sprawą trenera Wincentego Rybaczyka, który będąc nauczycielem wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym (wtedy było tylko jedno LO – dziś LO nr I) założył ją przy Międzyzakładowym Klubie Sportowym (MZKS). Trener Rybaczyk zajmował się wszystkimi konkurencjami biegowymi, a wkrótce potem dołączył do niego Andrzej Zadrożny, który zajął się szkoleniem w konkurencjach technicznych. Jako ciekawostkę podajemy fakt, że tr Rybaczyk był pierwszym w Ostrołęce nauczycielem w-f, który miał tytuł magistra (także trenera II klasy) ukończywszy AWF w Warszawie.


     Sekcja lekkiej atletyki istniała przy Klubie MZKS (od 1976 MZKS „Narew”) nieprzerwanie do 1978 roku, ale w 1977 roku powstała także sekcja LA w Wojewódzkim Ludowym Klubie Sportowym „Ziemia Kurpiowska” (WLKS ZK), a w 1978 r. również przy Wojewódzkim Międzyszkolnym Klubie Sportowym (WMKS). Były to czasy tuż po powstaniu województwa ostrołęckiego, że każdy pion sportowy chciał mieć własny klub o zasięgu wojewódzkim, stąd też Szkolny Związek Sportowy (SZS) miał WMKS, a Ludowe Zespoły Sportowe (LZS) WLKS „Ziemia Kurpiowska”.
     Na pierwszy medal Mistrzostw Polski lekkoatleci czekali aż do 1976 roku, kiedy to na Mistrzostwach Polski Juniorów (dziś nazywałoby się to U-20) złoty medal w oszczepie wynikiem 46,78m wywalczyła Barbara Kulesza (MZKS Narew) trenowana przez trenera Zdzisława Olszewskiego.
   W następnym – 1977 roku w Łodzi srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (dziś U-18) w pięcioboju z wynikiem 5443 punkty zdobyła Małgorzata Seremek (MZKS Narew) – trener Andrzej Zadrożny.
     Kolejne medale lekkoatleci zdobyli w 1980 roku. W Mistrzostwach Polski Juniorów w Łodzi Zbigniew Wiktorski (WLKS Ziemia Kurpiowska) – trener Zdzisław Olszewski; wywalczył brązowy medal w rzucie oszczepem osiągając wynik 63,80m, a w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych – także w Łodzi; Małgorzata Lendo (WLKS Ziemia Kurpiowska – trener Leszek Grzyb; skokiem na odległość 5,97m zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w skoku w dal w tej kategorii wiekowej.
     

[Pamięć ludzka jest zawodna, więc jeśli ktoś chciałby coś w niniejszej informacji uzupełnić, sprostować lub ma jakieś zdjęcia z tamtych czasów, to bardzo prosimy o kontakt z naszym Klubem. Postaramy się wprowadzić odpowiednie korekty.]

https://sport.moja-ostroleka.pl/art1590494726,pierwsze-medale-ostroleczan-w-mistrzostwach-polski-w-lekkiej-atletyce-poznaj-historie